Пирин Благоевград постигна 4-а победа под ръководството на Милен Радуканов и запази теоретични шансове за атака на топ 6 след 4:0 над гостуващия Славия в 24-ия кръг на Първа лига. След нулево първо полувреме Иван Цветков се оказа златният жокер за домакините, като изработи дузпата за първия гол, която бе придружена и с червен картон за вратаря Марио Кирев.

Опитният голаджия реализира сам от бялата точка, а другите попадения бяха дело на Станислав Костов, Орлин Старокин и Румен Сандев, който може да се похвали с истински шедьовър. С победата „орлетата“ вече събраха 31 точки в актива си и са само на 5 зад шестия Дунав Русе при оставащи два кръга до края на редовния сезон.

Славия от своя страна може да вини само себе си за третата поредна загуба, в която отново позволи 3 гола в мрежата си.

Двубоят стартира в неособено бързо темпо и логично чистите ситуации липсваха. И Пирин, и Славия разчитаха по-скоро на грешки от съперника, за да стигнат до нещо по-опасно в предни позиции. Няколко по-остри влизания принудиха реферът Валентин Железов рано да започне с картоните, а повишаването на страстите не спомогна за покачване на качеството.

Първата чиста голова възможност дойде чак в 29-ата минута, когато Станислав Костов показа отлична игра с гръб към вратата. Останал вдясно по атаката, нападателят устоя под напора на няколко бранители, обърна се и центрира към точката на дузпата. Там Димитър Благов скочи високо и нанесе параболичен изстрел с глава към горния ляв ъгъл, който затрудни Марио Кирев при спасяването.

В 32-ата минута Славия направи най-качествената си атака през първата част. Янис Карабельов напредна отдясно и центрира на пръв поглед твърде силно. Топката прескочи всички в наказателното поле и попадна у Божидар Васев, който овладя и шутира силно по диагонала. Защитник на Пирин постави тялото си на пътя на топката, а след рикошета Ивайло Димитров непохватно се размина с нея.

Към края на първото полувреме стражът на Славия Марио Кирев за малко сам не предизвика гол във вратата си. Той имаше лесна задача да улови отскочилата високо топка след центриране на Благов от пряк свободен удар. Тя обаче мина между ръцете на Кирев и беше цяло чудо, че гостите се отърваха само с корнер.

На почивката наставникът на „орлетата“ Милен Радуканов реагира и пусна Иван Цветков вместо Благов, а ефектът от тази промяна бе моментален. В 49-ата минута опитният нападател центрира идеално от пряк свободен удар и намери Орлин Старокин на 6-7 метра от вратата. Халфът нанесе хубав изстрел с глава, който Кирев със сетни сили отрази.

Последвалият ъглов удар доведе до нова критична ситуация, кат Омар Абуд вместо да изчисти топката, я насочи застрашително към собствената си врата. Гостите извадиха късмет, че кълбото срещна гредата, а после бе изчистено.

Нищо обаче не можеше да спаси Славия в 55-ата минута, когато Марио Кирев направи голяма грешка. Пирин направи хубава атака през центъра, при която Костадинов даде извеждащ пас, а Костов хитро пропусна, за да остави за Иван Цветков. Срещу него Георги Пашов не игра докрай активно и това позволи на голаджията да овладее близо до вратарското поле. Кирев се засили към нападателя, който пусна топката встрани и бе подсечен. Реферът Валентин Железов вдигна втори жълт картон на вратаря и така задачата пред гостите стана много тежка. От дузпата Цветков успя да преодолее влезлия резервен страж Антониос Стергиакис и откри резултата – 1:0.

Гостите получиха епизодичен шанс в 65-ата минута, когато защитниците пред Макенджиев много леко позволиха на Сердер Сердеров да получи отляво в наказателното поле. Вместода търси пас към Васев, руснакът отигра сам, като стреля в обсега на вратаря, който се намеси убедително.

Четири минути по-късно Пирин до голяма степен уби интригата с нов гол. Домакините направиха атака отдясно, където Цветков и Башлиев създадоха напрежение за защитата в бяло. Последва пас за Кощрна, който центрира от тъчлинията към далечния край на пеналта. Орлин Старокин овладя около границата и с левачката нанесе кинжален шут през човек по диагонала, който спря в долния ляв ъгъл – 2:0.

Оттук нататък рециталът на домакините стана пълен. В 78-ата минута централният защитник на Пирин Румен Сандев без съмнение заби най-красивото попадение в срещата. Снажният футболист от ъгъла на наказателното поле посрещна топката със злокобно воле, което срещна десния стълб и се оплете в мрежата на безпомощния Стергиакис.

Само три минути по-късно Юлиян Попев като на шега опита дълъг пас към Станислав Костов през центъра, а бранителите на Славия оставиха огромно пространство на нападателя. Той пое и тръгна уверено напред, след което финтира вратаря и на празна врата оформи крайния резултат.

"Белите" се намират в много тежка ситуация, като регистрираха 4 загуби в 5-те си мача дотук през пролетта. Със своите 24 точки момчетата на Владимир Иванов вече имат една цел - да си гарантират, че ще оцелеят в елита.

ПИРИН – СЛАВИЯ 4:0

1:0 Иван Цветков 57'-д.

2:0 Орлин Старокин 69'

3:0 Румен Сандев 78'

4:0 Станислав Костов 81'

Пирин (4-2-1-3): Благой Макенджиев – Александър Башлиев, Румен Сандев, Стилиян Николов, Юлиян Попев – Рос Дженкинс, Орлин Старокин – Антон Костадинов (82' - Тодор Траянов) – Димитър Благов (46' - Иван Цветков), Станислав Костов, Криситян Кощрна (83' - Тони Тасев)

Старши треньор: Милен Радуканов

Славия (4-2-3-1): Марио Кирев – Георги Пашов, Александър Бранеков, Стефан Велков, Абуд Омар – Емил Мартинов (60' - Иван Минчев), Владимир Семерджиев – Божидар Васев, Янис Карабельов, Ивайло Димитров (57' - Антониос Стергиакис) – Сердер Сердеров (79' - Калоян Кръстев)