Отборът на Пирин Благоевград прекъсна 100-процентовата си поредица при домакинствата през пролетта, като записа 1:1 срещу Локомотив Горна Оряховица в 29-ия кръг на Първа лига. Точката обаче се оказа достатъчна за „орлетата“ да си подсигурят, че ще завършат на едно от първите 2 места в група Б от втората осмица, а това значи, че те ще играят в баражите за място в Лига Европа.

Изравнителният гол на Даниел Младенов увеличи актива на благоевградчани на 39 точки, като те имат аванс от 2 пред втория в потока Берое. Третият Нефтохимик разполага с 28 точки или иначе казано - изостава на 11 от лидера при 3 оставащи кръга. На дъното е Локо ГО с 27 пункта.

Началото на мача не се отличи с особена динамика, тъй като липсваше достатъчно точност в комбинациите и на двата отбора. Все пак в 11-ата минута гостите бяха тимът, който стигна до първата реална опасност. Аристоте Фунду получи отляво по атаката и от наглед трудна позиция отправи ниско центриране към близката греда. Рахави Кифуети надбяга пазача си и отблизо потърси шут в близкия долен ъгъл, който срещна страничната греда.

Почти веднага домакините отвърнаха с контраатака, при която Станислав Костов пое отляво и тръгна мощно към пеналта. Вече вътре с няколко резки финта той заблуди Атанас Фиданин накъде ще тръгне и почти го преодоля. В последния миг защитникът сложи крак между неговите, но по някаква причина Никола Попов не отсъди дузпа. Мълчанието на съдията беше посрещнато с бурни реакции от щаба на „орлетата“.

Локомотив откри резултата в 17-ата минута, когато Кифуети вкара поредния си гол. Фунду блесна с асистенция между двамата централни защитници, а таранът на гостите овладя и напредна уверено към вратата. От границата на наказателното поле той стреля неспасяемо в долния ляв ъгъл за 1:0.

Пирин опита да натисне противника, но дълго време не стигаше до нищо значително. Едва в края на първото полувреме „орлетата“ показаха интригуващ футбол, когато Станислав Костов и Рос Дженкинс осъществиха красиво двойно подаване. Българинът го завърши с елегантна петичка, която изведе англичанина на чудесна позиция в наказателното поле. Той като че ли се уплаши да завършва атаката сам и се обърна с гръб, за да пусне вдясно за Костов, който се размина с шут по топката. В крайна сметка последва остро центриране на Кристиян Кощрна от фланга, при което домакините безрезултатно претендираха, че Жан Амброуз е играл с ръка в собственото си наказателно поле.

На почивката наставникът на Пирин Милен Радуканов взе решение да замени Димитър Благов с Даниел Младенов, а този ход веднага повлия върху мача. В 49-ата минута Станислав Костов много елегантно изведе Младенов очи в очи с вратаря, а острието пусна топката покрай излезлия напред Николай Банков, който фаулира. Никола Попов беше категоричен при отсъждането на дузпата, а потърпевшият Младенов дори повече при самото изпълнение – шут в горния ляв ъгъл за 1:1.

В 60-ата минута Младенов бе на крачка да направи нещо наистина специално. Той получи топката отляво и веднага тръгна на пробив през центъра. Бившият ас на Левски надбяга няколко съперникови играчи и от дъгата шутира силно, но и над вратата.

Седем минути по-късно Влади Узунов опита късмета си с изстрел от 24-25 метра, който премина не много далеч над дясната скоба на вратата на Пирин.

В последните 20 минути на мача гостите останаха с човек по-малко на терена след глупав фаул на Мадианга срещу Антон Костадинов. Тъмнокожият футболист подсече изключително грубо играча на Пирин и колкото да не вярваше, вторият му жълт картон беше напълно заслужен.

Численият превес на Пирин започна да оказва отражение. В 78-ата минута Дани Младенов овладя идеален извеждащ пас отляво и веднага се устреми към вътрешността на пеналта. Там обаче вместо да потърси подаване към Иван Цветков вдясно, той реши да завършва сам и стреля доста неточно покрай левия стълб зад Банков.

Извън този шанс домакините не успяха да стигнат до други чисти възможности и логично ремито остана налице до последния съдийски сигнал.

ПИРИН – ЛОКОМОТИВ ГО 1:1

0:1 Рахави Кифуети 17'

1:1 Даниел Младенов 49'-дузпа

Пирин (4-3-3): Благой Макенджиев – Александър Башлиев, Румен Сандев, Стилиян Николов, Юлиян Попев – Рос Дженкинс, Тодор Траянов (70' - Иван Цветков), Антон Костадинов (89' - Костадин Ничев) – Димитър Благов (46' - Даниел Младенов), Станислав Костов, Кристиян Кощрна

Старши треньор: Милен Радуканов

Локо ГО (4-2-3-1): Николай Банков – Милен Желев, Мартин Кавдански, Жан Амброуз, Атанас Фиданин – Юлис Ндонг, Карл Мадианга – Мохамед бен Отман (90+1' - Венцислав Керчев), Владислав Узунов (74' - Николай Христов), Аристоте Фунду – Рахави Кифуети (64' - Софиан Муса)

Старши треньор: Александър Димитров

Главен съдия: Никола Попов