Пирин Благоевград взе изключително важна победа в домакинството си на Хебър Пазарджик с резултат 2:0 в първия двубой от съботната програма на 23-ия кръг в efbet Лига. И двете попадения паднаха през втората част, когато Даниил Кондраков откри в 67-ата, а Борис Тютюков удвои и оформи крайния резултат в 69-ата минута. "Гробарите" завършиха срещата и с човек по-малко, след като Камен Хаджиев беше изгонен за два жълти картона в добавеното време.

start-photo.bg
92 снимки

Като цяло "орлетата" заслужиха успеха си, след като владееха инициативата през целия мач, като пропуснаха да си тръгнат с още по-убедителен резултат. През първата част пък само добрите намеси на вратаря на гостите - Петър Дебърлиев, спаси тима си да допусне още по-рано попадение.

По този начин Пирин, който записа втора поредна победа след тази над Лудогорец в Разград миналата седмица, остава на 14-ото място, но се отдалечи от дъното и вече има 19 точки, със седем повече от последния Спартак Варна, който по-късно днес приема Локомотив София. Хебър пък е 15-и с 16 пункта и допусна втора поредна загуба след тази от Левски миналия кръг. За "орлетата" предстои домакинство на Арда, докато "гробарите" приемат шампиона Лудогорец.

49 снимки

КЛАСИРАНЕ В efbet Лига / ПРОГРАМА / РЕЗУЛТАТИ

Гостите започнаха по-настървено двубоя и създадоха първата голова ситуация в мача още в петата минута. Георги Вълчев получи хубаво подаване отдясно в наказателното поле и комбинира с Арсенио Валпорт на първа греда, който изпревари Раян Сенхаджи, но стреля покрай вратата.

Две минути по-късно и домакините от Пирин имаха чудесна възможност да открият резултата. Иван Йорданов получи на левия фланг и центрира в наказателното поле, където на първа греда Преслав Йорданов беше изпуснат и стреля опасно с глава, но вратарят Петър Дебърлиев успя да парира удара.

В 15-ата минута Венцислав Бенгюзов стреля директно от пряк свободен удар, но над вратата.

Четири минути по-късно Валпорт засече с глава центриране на първа греда от ъглов удар, но слабо и в ръцете на вратаря Янко Георгиев.

92 снимки

Постепенно обаче "орлетата" взеха превес, натиснаха в търсене на попадение и бяха близо до реализирането му в 21-ата минута. Тогава Илкер Будинов получи на десния фланг, напредна добре, влезе между Роберт Мазан и Георги Търтов в наказателното поле и последва изстрел по тревата с левия крак към далечния ъгъл на Дебърлиев, който обаче плонжира и отрази в корнер.

Пирин пропусна уникален шанс да поведе в резултата в 31-ата минута. Отново Будинов се понесе на десния фланг, финтира Камен Хаджиев, влезе в наказателното поле и опита да намери свой съотборник, но беше блокиран. Преслав Йорданов опита от малък ъгъл да центрира топката, но играч на Хебър подложи крак. Кълбото обаче стигна до свободния Даниил Кондраков на границата на пеналта, който стреля, получи се неприятен рикошет в Алехандро Серано, но все пак Дебърлиев успя с една ръка да направи фантастично спасяване и изби над гредата в корнер.

Само минута по-късно благоевградчани отново бяха пред вратата на своя опонент. Капитанът Александър Дюлгеров беше изведен отдясно и центрира в наказателното поле, а на далечната греда Иван Тасев беше изпуснат и засече с глава, но покрай гредата в аут.

До почивката Хебър натисна на свой ред и се задържа повече в половината на Пирин, но без да създаде реални опасности за Янко Георгиев.

Още преди да е изтекла и минута след стртана втората част Пирин прати топката във вратата на Хебър, но попадението не беше зачетено. Будинов получи на десния фланг и центрира пред наказателното поле, където Тасев отклони за Преслав Йорданов, който стреля ниско с десния крак точно пред пенатлата, но отново Дебърлиев се намеси и изби. Топката попадна на пътя на Кондраков, който я прати във вратата, но голът веднага беше отменен правилно заради засада на украинеца.

Натискът на "орлетата" продължи, а в 55-ата минута те имаха претенции за дузпа в тяхна полза. Топката беше центрирана от ъглов удар в наказателното поле, където се получи разбъркване и кълбото се удари в ръката на Хаджиев, а след това последва удар на Кондраков, който беше блокиран в нов корнер. От повторенията обаче се видя, че защитникът на Хебър е прибрал ръката си до тялото, а и ударът бе по-скоро в рамото на футболиста.

Логичното се случи в 67-ата минута, когато Пирин поведе в резултата. Топката беше центрирана от ъглов удар на първа греда, където Валпорт можеше да си отбележи автогол, след като я насочи към собствената си врата, но Дебърлиев отрази. Кондраков обаче бешена точното място и от съвсем близо вкара кълбото във вратата – 1:0.

Само две минути по-късно домакините материализираха превъзходството си с второ попадение. Венцислав Бенгюзов центрира отлично отдясно в наказателното поле, където Борис Тютюков отклони майсторски с глава на първа греда към далечния ъгъл и не остави шансове на Дебърлиев за 2:0.

Гостите обаче бяха много близо до това да се върнат в двубоя в 71-ата минута, след като топката беше центрирана отляво в наказателното поле, където играч на Пирин подложи крак и изчисти, но само до непокрития Венсан Марсел, който от чудесна позиция стреля по тревата с левия крак, но покрай лявата греда на Георгиев.

В следващите минути обаче "орлетата" си върнаха контрола въру топката и не допуснаха да бъдат изненадани.

В първата минута от добавеното време на срещата Камен Хаджиев фаулира грубо Славчо Шоколаров, за което получи жълт картон, който бе втори за него, а по този начин остави своите съотборници с човек по-малко.

До края на двубоя не се случи нищо интересно и Пирин се поздрави с втори пореден важен успех в битката за оцеляване.

FT ⚽ | ПИРИН БЛАГОЕВГРАД – ХЕБЪР ПАЗАРДЖИК  2:0

1:0 Даниил Кондраков 67'

2:0 Борис Тютюков 69'

Червен картон: Камен Хаджиев (Хебър Пазарджик) 90+1'