Отборът на Левски показа страхотна игра и отнесе гостуващия Пирин Благоевград с резултат 3:0 в двубой от 12-ия кръг на родната efbet Лига. Марин Петков откри в 26-ата, а след това и удвои в 63-ата минута. Билал Бари пък оформи крайния резултат в 90-ата минута с втория си гол във втори пореден мач.

Emona Tsoncheva / LAP.bg
62 снимки

Столичани контролираха двубоя през всичките 90 минути и имаха редица положения, а веднъж и гредата им попречи. На няколко пъти пък новият нидерландски страж на благоевградчани Ник Хенгелман спаси опасни удари във и около границата на наказателното поле, макар да имаше вина за третото подадение на "сините". "Орлетата", от своя страна, не показаха нещо запомнящо се, като най-чистата им ситуация бе един удар на Станислав Костов в гредата.

С тази победа Левски се изкачи до седмата позиция с актив от 14 точки, докато Пирин остава последен с едва 8 пункта. В следващия кръг "сините" гостуват на Черно море, но преди това имат домакинство на Септември Симитли в 1/8-финален мач за Купата на България. Благоевградчани пък гостуват на Славия за Купата, а след това приемат Царско село в първенството.

КЛАСИРАНЕ В efbet ЛИГА / ПРОГРАМА / РЕЗУЛТАТИ

Отзивите след двубоя:

Героят за Левски: Оттук насетне всичко ще ни тръгне нагоре​

Стоилов отново с градивна критика към тима след класиката над Пирин​

Фийни: Ситуацията не е добра, но ще продължим да се борим​

Първата опасност в двубоя създадоха домакините в шестата минута, когато Билал Бари получи топката пред наказателното поле и стреля по тревата, но в ръцете на вратаря Ник Хангелман.

В следващите минути Левски се настани по-трайно в половината на Пирин, като изпълниха два поредни корнера, които доведоха до разбърквания пред Хенгелман. Стигна се идо няколко блокирани удара.

В 16-ата минута Георги Миланов и Бари отиграха отлично с двойно подаване пред наказателното поле на гостите, а последният завърши атаката с нов шут по тревата, но отново в ръцете на вратаря.

Първата реална голово възможност за "сините" дойде три минути по-късно, когато Радослав Цонев центрира от ъглов удар в наказателното поле, където Билал Бари успя да засече с глава, но топката премина близо до лявата греда на Хангелман.

"Сините" оползотвориха превъзходството си с гол в 26-ата минута. Миланов изпрати прекрасен извеждащ пас за Марин Петков, който изскочи зад защитата на Пирин, овладя на гърди и падайки успя да нанесе изстрел за 1:0. Първоначално попадението беше отменоно заради засада, но след проверка на ситуацията със системата ВАР, голът бе зачетен.

Само две минути по-късно столичани можеха да удвоят. Те разиграха отлично, като Борислав Цонев получи от Бари, превзе терен и подаде наляво за Здравко Димитров. Крилото влезе в наказателното поле и стреля към близкия ъгъл, но вратарят на гостите улови.

Левски пресираше високо и в 38-ата минута Боби Цонев успя да открадне топката, която след това попадна в краката на неговия брат Радослав. Той напредна към наказателното поле и стреля ниско по тревата, но покрай лявата греда на Хангелман. То

Второто полувреме започна с първия точен удар за Пирин в двубоя. Красимир Станоев стреля директно от пряк свободен удар, но право в ръцете на скучаещия на вратата Николай Михайлов.

"Орлетата" опитваха да се задържат по-често в половината на Левски и в 56-ата минута бяха много близо до изравяването. След центриране в наказателното поле Мохамед Брахими свали с глава към непокрития Станислав Костов, който от границите на пеналтерията нанесе мощен удар, който обаче се отби от напречната греда на вратата на Ники Михайлов.

В минутите, когато Пирин показа, че може да се бори поне за точка, "сините" удариха за втори път. В 63-ата минута Ради Цонев центрира от корнер в наказателното поле, Станислав Манолев отклони топката на първа греда с глава назад в опит да я изчисти, а Марин Петков изпревари Станислав Костов и прати кълбото във вратата на Хенгелман за 2:0.

"Сините" имаха чудена възможност да увеличат още аванса си в 71-ата минута. Боби Цонев проби през центъра и изведе отляво в наказателното поле Здравко Димитров, който преодоля вратаря Хенгелман с удара си, но в последния момент Петър Занев подложи крак, а топката се отби от напречната греда.

В 82-ата минута столичани имаха още една отлична възможност. Борислав Цонев изведе отлично Димитър Костадинов отляво в наказателното поле, но останал сам срещу вратаря шутира покрай вратата.

Антон Узунов
79 снимки

До края на срещата Левски създаде още редица положения, с които можеше да покачи авнса си. В 84-ата минута Иван Горанов центрира отляво в наказателното поле, където съвсем сам бе оставен Марин Петков, който обаче стреля в аут и не успя да завърши своя хеттрик. Секунди след това Ради Цонев получи от Бари, а той, от своя страна, комбинира с брат си Борислав, който видя, че вратарят Хенгелман е излязъл пред своята голлиния и стреля от границата на наказателното поле, но нидерландският страж успя да избие над гредата.

Атака по-късно Бари получи пред наказателното поле и стреля, но покрай вратата.

Все пак трети гол падна във вратата на Пирин в последната 90 минута. Гьоко Зайков изрита една топка напред в половината на Пирин, където вратарят Хенгелман излезе неразчетено и изчисти много лошо, като предостави кълбото на Бари, който го преодоля и отбеляза в опразнената врата за 3:0. Това бе и втори гол от два мача за централния нападател.

В добавеното време на срещата Миланов стреля от дъгата пред наказателното поле, но Хенгелман изби в корнер. След неговото изпълнение Миланов вкара топката в мрежата, но  съдията веднага отсъди нарушение срещу Занев и попаденито беше отменено. Така приключи и двубоя.

FT | ЛЕВСКИ – ПИРИН БЛАГОЕВГРАД  3:0

1:0 Марин Петков 26'

2:0 Марин Петков 63'

3:0 Билал Бари 90'

Стартови състави на двата отбора:

ЛЕВСКИ (4-2-3-1): 13. Николай Михайлов (к) - 4. Иван Горанов, 33. Хосе Кордоба, 3. Гьоко Зайков, 91. Драган Михайлович - 7. Георги Миланов, 21. Радослав Цонев ж.к. - 11. Здравко Димитров (77' - 20. Димитър Костадинов), 10. Борислав Цонев ж.к. (88' - 6. Ивайло Найденов), 88. Марин Петков - 19. Билал Бари (89' - 79. Мартин Петков)

Резерви: 65. Пламен Андреев (вр), 5. Христос Шелис, 6. Ивайло Найденов, 20. Димитър Костадинов, 22. Патрик-Габриел Галчев, 41. Георги Александров, 79. Мартин Петков

Старши треньор: Станимир Стоилов

ПИРИН БЛАГОЕВГРАД (4-2-3-1): 12. Ник Хангелман - 45. Христофор Хубчев, 3. Петър Занев ж.к., 14. Стилиян Николов, 38. Александър Дюлгеров - 73. Венцислав Бенгюзов (70' - 9. Преслав Йорданов), 31. Красимир Станоев - 8. Орлин Старокин ж.к., 11. Станислав Манолев (к), 7. Мохамед Брахими (73' - 71. Антон Карачанаков) - 29. Станислав Костов

Резерви: 1. Димитър Шейтанов (вр), 44. Конър Хендерсън, 2. Педро Ферари, 9. Преслав Йорданов, 17. Спас Георгиев, 71. Антон Карачанаков, 6. Юлиян Попов